بلیط هواپیما ارزان قیمت ، بلیط چارتر و لحظه آخری

بلیط هواپیما مشهد، بلیط کیش، پرواز استانبول

بلیط چارتر مشهد، بلیط هواپیما کیش، بلیط دقیقه 90 ، بلیط استانبول، بلیط خارجی، بلیط دبی

ATR 72 | تازه وارد ملخی به ایران

هواپیما ATR 72 ایران ایر

 

به لطف توافق نامه برجام ATR72 یک هواپیما فرانسوی وارداتی پسا برجامی است که شرکت هواپیمایی ایران ایر مبادرت به خرید 20 فروند مدل 600 از این هواپیما کرده است که بخاطر جثه کوچکش تا به حال 6 فروند از این هواپیما به ایران وارد شده است. این هواپیما با ظرفیت حداکثر 76 مسافر یک هواپیما کوتاه برد برای مسیر های کم تردد و کم مسافر در کشورهای سرد سیر و کوهستانی بسیار مناسب است . در ادامه با سپهر نما همراه باشید تا از محاسن و معایب این هواپیما بیش از پیش مطلع شوید.

 

هواپیما ATR 72 ایران ایر

 

 

مشخصات فنی هواپیما ATR 72

 

طول این هواپیما 27 و ارتفاع آن 7 متر (  سکان عمودی هواپیما ) و فاصله دو سر بال هچنین 27 متر میباشد . 
موتور های این هواپیما توربو پراپ ( موتور جتی که بتوسط نیرو موتور ، ملخ ها را به حرکت در می آورند ) PW127M  هر کدام با توان 2475 اسب بخار که توان و نیرو لازمه برای برخاستن این هواپیما را تامین میکند . حداکثر وزن برخواست یا Take OFF هواپیما ATR 72 در شرایط استاندارد طراحی 22800 K.g | حداکثر وزن فرود یا Landing در شرایط استاندارد طراحی 22350 k.g است ، حداکثر سوختی که این هواپیما در خود جای میدهد 5000 کیلو گرم است و وزن خالی هواپیما بدون سوخت ، بار و مسافر  13311 کیلو گرم است  . هواپیما ATR 72-600 حداکثر تا فاصله 950 نانو مایلی میتواند پرواز کند . حداکثر سرعت پیمایش این هواپیما 505 کیلومتر بر ساعت است . 

 

هواپیما ای تی ار ایران ایر

 

 

 

پرواز با ای تی آر 72 ایمن است ؟

 

این هواپیما بخاطر جثه کوچک موتور های توربوپراپ و توان حمل تقریبا 10 تن بار سوخت و مسافر ، مسافت پیماش پائین برای نشست و برخواست و طراحی مناسب برای همه نوع آب و هوا بخصوص در مواقع طوفانی و گردبادی و بارندگی و هزینه پائین نگهداری و تعمیرات به یکی از هواپیما های محبوب برای شرکت های هواپیمایی مبدل گشته است .  یگونه ایی که اگر شما صاحب یک ایرلاین اقتصادی بودید که قصد برگزاری پرواز در بین شهرهای کوچک کوهستانی و کم تردد برای سود آوری ایرلاین خود داشتید ATR 72 بلاشک یکی از گزینه های محبوبتان میبود. در شرایط برفی و بارانی بخصوص در مواقعی که باد مجانب باند وجود داشته باشد این هواپیما بار ها خود را اثبات کرده است .

 

 چرا نباید به ATR 72  در پرواز های خارجی تکیه کرد ؟

 

از معایب ATR72 میتوان برد کم ، حداکثر ارتفاع پروازی 22000 پا از سطح دریا و حساس بودن وزن برخواست این هواپیما  در دمای بالا نام برد بگونه ایی که در مسیر پروازی اصفهان اهواز شرکت هواپیمایی ایران ایر و هواپیمایی آسمان تنها 66 صندلی از 76 صندلی این هواپیما برای خرید بلیط اینترنتی آزاد است چراکه هواپیما ATR در دمای بالا بخاطر طراحی آیرودینامیک بالاهایش بایستی مسافت طولانی تر را برروی باند جهت برخواست از زمین ، بپیماید که این بدین معنی است که هواپیما برای اوج گرفتن در ارتفاع مناسب پروازی و رسیدن یه سرعت استنادارد باید سوختی بسیار مصرف نماید.   همچنین بیشترین سرعت پروازی این هواپیما 505 کیلومتر است که برای مسیر های طولانی مثل اصفهان اهواز ، اصفهان آبادان که مسافتی بالغ بر 1000 کیلومتر دارد یعنی زمان بیشتر مصرف سوخت بیشتر و مسافر کمتر در هر پرواز است. که از نظر اقتصادی هوانوردی هواپیمایی با صرفه اقتصادی پائین ! هرچند که پرواز هایی که این هواپیما انجام میدهد ارزان ترین قیمت بلیط هواپیما را ارائه میدهد. 

 

هواپیما ایران ایر - پرواز ایران ایر ATR 7

 

ایران ایر از هواپیما  ATR 72 در چه پرواز هایی استفاده میکند ؟

همانطور که گفته شد، هواپیما ای تی ار بخاطر برد کوتاه و ظرفیت کم مناسب پرواز های کم ازدحام است. هواپیما ATR 72 ایران ایر بیشتر در پرواز هایی که فرودگاه مبدا یا مقصد از طول باند کمی برخوردار باشد استفاده میکند. پرواز های اصفهان رشت و تهران ساری که در فرودگاه دشت ناز ساری انجام میشود. و همچنین پرواز های خارجی تهران باکو از جمله پرواز هایی است، که این نوع مدل هواپیما در آن عملیات پرواز انجام میدهد. با برنامه ریزی ها موفق هواپیمایی ایران ایر تا به حال گزارشی مبنی بر تاخیر در پرواز های عملیاتی ای تی آر 72 به گوش نخورده است.

 

 

نمای داخل کابین ATR72 600 

نمای داخلی کابین ای تی ار 72 با دیگر هواپیما متفاوت است. چراکه بخش بار توشه در این هواپیما در پشت سر خلبان و جلو کابین مسافران است. این چیدمان بخاطر جثه کوچک هواپیما است. از توضیحات اضافی در مورد داخل کابین ATR 72 باید پرهیز کرد. پس با نمایش عکس شما را بیشتر آگاه میکنیم.

 

نمای داخل کابین ای تی آر  72

 

 

 

منابع  : 

  1.  Airfrance
  2. ATR.com
  3. IranAir
  4. www.airspacemag.com

موارد مرتبط

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما هم میتواند گران باشد هم میتواند بلیط ارزان هواپیما تلقی شود . اما در هنگام خرید بلیط چارتر هواپیما باید به چه نکاتی توجه کرد ؟ بلیط چارتر هواپیما برای سفر شما به صرفه است ؟

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر