بلیط هواپیما ارزان قیمت ، بلیط چارتر و لحظه آخری

بلیط هواپیما مشهد، بلیط کیش، پرواز استانبول

بلیط چارتر مشهد، بلیط هواپیما کیش، بلیط دقیقه 90 ، بلیط استانبول، بلیط خارجی، بلیط دبی

ایمنی هواپیما و پرواز به چه شرایطی بستگی دارد ؟

ایمنی هواپیما و پرواز

با اینکه هواپیما ایمن ترین وسیله حمل و نقل جهان محسوب میشود اما بهتر است بدانید کوچکترین خطا در صنعت هوانوردی و گردشگری ایمنی پرواز و هوارپیما را به مخاطره می اندازد. ایمنی هواپیما و پرواز رکن اصلی آرامش خاطر در سفر است. ایمنی هواپیما عامل اصلی اعتماد مسافران به یک شرکت هواپیمایی و انتخاب آن برای سفر خواهد بود. در طول یک پرواز عوامل بسیاری هستند که میتواند یک پرواز را از حالت ایمن خارج و هواپیما را دچار نقص مکانیکی و الکترونیکی کند که در انتهای آن منجر به خسارت های جبران ناپذیری میشود. 

 #  ایمن بودن پرواز به پارامتر هایی همچون  سن و سال هواپیما ، طراحی هواپیما ، شرایط نگهداری و تعمیرات و وضعیت آب و هوا بستگی دارد.

نقش سن و سال هواپیما در ایمنی پرواز 


 لابد میپرسید سن و سال هواپیما چه ربطی دارد به ایمن بودن آن ؟ هواپبما هم مثل هر موجودی دیگری پیر میشود با این تفاوت که چین و چروکی بر صورت و اندامهایش نمی افتد اما دچار خستگی فلز میشود که از هر چین و چروکی که بر روی صورت ما می افتد بد تر است. چرا که خستگی فلز هواپیما گاها منجر به از هم پاشیدن بدنه و در ادامه آن به سقوط هواپیما در  طول پرواز  شده است. اما گذشته از خستگی فلز هواپیما هر قطعه ایی از هواپیما عمر مفیدی برای استفاده در طول پرواز دارد . مثلا پر مصرف ترین قطعات هواپیما مربوط به موتور ، چرخ ها و پمپ های هیدورلیکی و سوخت هستند.
 


ایران ایر ایمن ترین خط هوایی ایران در پرواز

 

موتور هواپیما به عنوان یک پیشران که از موقع بسته شدن درب هواپیما تا باز شدن مجدد درب هواپیما وظیفه جلو برندگی هواپیما و مسافرانی که مبادرت به تهیه بلیط هواپیما کرده اند را دارد از خستگی زیادی برخوردار است ! خستگی موتور هواپیما به این منظور نیست که هواپیما بعد از هر پروازی قادر به انجام پرواز های بعدی نیست بلکه به آن منظور است که ساعت عمر مفید قطعات موتور به مراتب کمتر از هر قسمت دیگری است .
 

چرخ ها هم از همان دسته مجموع قطعاتی است که عمر  مفیدشان پائین است خب هر هواپیمایی که از زمین جدا میشود مجبور به نشست دوباره است وزن هواپیما و سرعت فرود آن عواملی است چرخ ها را مورد تهاجم قرار میدهد.
میدانستید که سبک ترین هواپیما مسافربری که در شرکت های هواپیمایی استفاده میشود وزنی بالغ بر 22800 کیلوگرم دارد. درست حدس زدید آن هواپیما ای تی آر 72 شرکت ایران ایر و هواپیمایی آسمان است که با آن پرواز های اصفهان اهواز ، اصفهان آبادان ، بندر عباس تهران ، را انجام میدهند.
بگذریم چرخ ها در هنگام فرود بایستی وزن هواپیما و مسافرانش را بعلاوه گرمای ناشی از استحکاک هنگام برخورد با باند فرودگاه را نیز تحمل کنند.
به همین خاطر بود که در مهر ماه چندین بار مسافرانی که بلیط اهواز تهران ، بلیط بندرعباس تهران خریداری کرده بودند با ترکیدگی لاستیک هواپیما در هنگام فرود مواجه شدند که همه مسافران آن پرواز ها در کمال صحت و سلامت به مقصد خود رسیده بودند.

 

* بیشتر بدانید بهتر سفر کنید *

علت گرانی بلیط هواپیما خارجی چیست ؟
بلیط چارتر هواپیما را با هر قیمتی بخریم ؟

 

طراحی رول اصلی ایمن بودن پرواز و هواپیما

 

توپولف 154 ام نا امن ترین هواپیما جهان  


اگر در خاطرتان مانده باشد در شهریور ماه سال 93 یک فروند هواپیما آنتونف 140 ملقب به ایران 140 به هنگام برخواست در مسیر پروازی تهران طبس دقایقی پس از تیک آف در میدان آزادی سقوط کرد. دلیل سقوط هم نقص فنی در موتور و سیستم سوخت رسانی اعلام شد. هر شرکت هواپیما سازی هواپیما هایش رابرای مصارفی مشخص در مناطقیکه قصد ورود به بازار آن را دارد هواپیما طراحی و تولید میکند.
  مثلا شرکت هواپیمایی توپولف سوخو و آنتونف برای کشور هایی همچون روسیه هواپیما تولید میکنند مثلا هواپیما مخوف، توپولف 154 ام که زمانی هواپیما اصلی شرکت هواپیمایی کیش ایر ، هواپیمایی کاسپین و تابان و زاگرس بود حتی ایر کاندیش یا همان تهویه مطبوع کولر را هم نداشت.
چرا که این هواپیما برای مصرف در روسیه ساخته شده بود و این خیلی مسخره بود که شرکت سازنده این هواپیما ، کولر در آن تعبیه کند و اگر در آن کولر تعبیه میکرد مثل آن بود که شرکت لوازم خانگی در شهر هایی مثل زاهدان ، بندر عباس ، اهواز  ، آبادان ، قشم و کیش شوفاژ و بخاری بفروشد.
از همین رو طراحان هواپیماهای روسی هواپیماهایشان را مناسب کشور خود میساختند . در طراحی هواپیما بال ها و موتور ها از پارمترهای اساسی در طراحی هر نوع هواپیما بشمار میرود. در طراحی بالها اگر کمی دقت داشته باشید هواپیماهای آمریکایی شرکت بوئینگ و هواپیماهای اروپایی شرکت ایرباس بالاهایی به مراتب بهتر با کمترین درصد درگ یا پسا با قابلیت انعطاف پذیری بالایی را دارد.

 

تعمیر و نگهداری حافظ ایمنی پرواز و هواپیما


هر هواپیما در طول دوران حیاتش می بایست جهت ایمنی در دوره های زمانی خاصی مورد بازرسی فنی قرار بگیرد . این زمانها با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه عملیاتی هواپیما متغیر خواهد بود . همچنین میزان سیکل پروازی و اینکه هواپیما چه تعداد تیک اف یا لندینگ داشته همراه با ساعت پروازی زمان رسیدن به چک های دوره ای را معلوم میکند .
 

نقش تعمیر و نگهداری هواپیما در ایمنی پرواز

 

# این رو هم از من داشته باشید که تعداد ساعات پروازی طی شده یک هواپیما رو TC و تعداد ساعات کل رو TT میگن.
 

هواپیماها به طور معمول 4 نوع چک تعمیراتی رو پشت سر میگذارن:

 

 A - Check


چک A اولین چک و بازبینی برای هواپیماهاست. به طور معمول از نظر زمانی برابر با یک ماه تا یک ماه و اندی و از نظر عملیاتی هر 500 ساعت پرواز زمان فرا رسیدن این چک هست. 
برای این چک معمولا در همون رمپ هواپیما مورد بازبینی قرار میگیره و هواپیما از رده پروازی خارج نمیشه. به دلیل اینکه این چک زمان زیادی رو تلف نمیکنه.

 

B - Check


این چک بعد از چک A انجام میشه و از نظر زمانی سه الی 4 ماه بعد از آخرین چک انجام میشه. این چک شباهت های زیادی با چک A داره و این چک در محوطه فرودگاه هم انجام پذیره.

 

C - Check


در این چک هواپیما می بایست به اشیانه یا هنگر مراجعه کنه و در اون قطعات مختلف هواپیما مورد بازبینی دقیق قرار میگیره و اشکالات موجود بر طرف میشه. زمان تقریبی فرا رسیدن این چک به طور معمول بین یک سال تا یک و سال نیم هست . از نظر تعداد ساعات پروازی حداقل 2500 ساعت تا 3000 ساعت پروازی که از فعالیت هواپیما گذشت زمان C - Check فرا میرسه.

 

 D - Check


سنگین ترین دوره بازبینی هواپیما رو D - Check میگن. در این دوره که به طور متوسط هر 5 سال انجام میشه قطعات هواپیما رو کامل از بدنه جدا میکنند و هر قسمت جداگانه بررسی میشه. معمولا هواپیماهای فرسوده در این چک مشخص و از رده خارج میشن. امکانات تعمیراتی در این چک فراتر از مراکز تعمیراتی متوسط هست و باید در پایگاه های عملیاتی قدرتمند (مثل لوفت هانزا) تکنیک انجام شوند. در واقع اکثر ایرلاینها این سطح از تعمیرات و نگهداری رو ندارند و مراکز منطقه ای و جهانی جوابگوی ایرلاینهاست.
از نظر زمانی این چک بیشتر از همه هواپیما رو از خط پروازی دور نگه میداره و میزان هزینه ها در این چک چند میلیون دلاری هست. بنابراین باید دارای صرفه اقتصادی در اون شرکت باشه تا هواپیماها بعد از D-Check مجددا به خط پروازی برگردن.    

 

خطای انسانی عامل اصلی بیشتر سقوط هواپیما ها است 
 

 در بیشتر پرواز هایی که نا تمام مانده و مسافران خود را به مقصد نرسانده اند ، همیشه یک فرد خاطی وجود دارد . این فرد خاطی در هر رده شغلی که باشد بی شک با هواپیما و کنترل هواپیما ارتباط مستقیم داشته است . اسنانی هایی که از سر بی مسئولیتی ، مسافران بیگناهی که برای آسودگی بیشتر ، بلیط هواپیما خریداری کرده بودند را به کام مرگ کشانده اند .  در ادامه مرگبار ترین سوانح هوایی را به اختصار توضیح میدهیم :

 

مرگبار ترین سانحه هوایی جهان و ایمن پرواز
 

حادثه فرودگاه تنریف در تاریخ ۲۷ مارس ۱۹۷۷ هنگامی که دو فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۴۷ در باند فرودگاه لوس رودئوس (که در حال حاضر تحت عنوان فرودگاه تنریف شمالی شناخته می‌شود) واقع در جزیره تنریف که یکی از جزایر چندگانه جزایر قناری اسپانیا محسوب می‌گردد با یکدیگر برخورد کردند به وقوع پیوست. عدم اخذ اجازه پرواز از برج مراقبت توسط خلبان کی ال ام عامل این فاجعه بود که ۵۸۳ نفر تلفات برجای گذاشت که تا امروز مرگبارترین سانحه برای سرنشینان هواپیما در تاریخ هوانوردی است.
 

پرواز ۱۲۳ هواپیمایی ژاپن در ۱۲ آگوست سال ۱۹۸۵ سقوط کرد که با ۵۲۰ کشته، یکی از مرگبارترین سوانح هوایی تاریخ را رقم زد. این هواپیما از فرودگاه هانه‌دا در توکیو به سمت اوساکا در حال پرواز بود که ۱۳ دقیقه پس از بلند شدنش از توکیو دچار نقص فنی شد. همین‌که هواپیمای ۱۲۳ به ارتفاع ۷۳۰۰ متری رسید، انفجاری در آن رخ داد که در نهایت به سقوطش در کوه اوسوتاکا منجر شد. دلیل بروز نقص فنی در این هواپیما به‌ علت تعمیر ناقصی بود که در پی حادثه‌ای در قسمت دم هواپیما در هفت سال پیش رخ داده بود. سقوط پرواز ۱۲۳ هواپیمایی ژاپن، مرگبارترین حادثه «تک‌گانه» در تاریخ سوانح هوایی است. (منظور از حادثه تک‌گانه، سقوط یک هواپیما به تنهایی و بدون برخورد با یک هواپیمای دیگر است.
 

فاجعه‌ی دیگری به‌خاطر خطای انسانی در ۱۲ نوامبر سال ۱۹۹۶ رخ داد. طی این حادثه دو هواپیما در آسمان روستای چرخی دادری هند با هم اصابت کردند. هواپیماهای نگون‌بختی که در این حادثه به‌هم خوردند، هواپیمای ۷۶۳ عربستان و هواپیمای ۱۹۰۷ قزاقستان بودند. هواپیمای عربستانی به تازگی از دهلی نو حرکت کرده بود و هواپیمای قزاق در حال فرود در همان فرودگاه (دهلی نو) بود. محاسبات نادرست و عدم انجام وظیفه‌ی صحیح از سمت کارکنان باند فرودگاه موجب برخورد این دو هواپیما شد. این حادثه به مرگ تمامی سرنشینان هر دو پرواز منجر شد که در مجموع ۳۴۹ کشته بر جای گذاشت.

 

منابع :
 

 

https://edition.cnn.com/travel/article/air-travel-safety-ten-things/index.html

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aircraft_accidents_and_incidents_resulting_in_at_least_50_fatalities

 

موارد مرتبط

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما هم میتواند گران باشد هم میتواند بلیط ارزان هواپیما تلقی شود . اما در هنگام خرید بلیط چارتر هواپیما باید به چه نکاتی توجه کرد ؟ بلیط چارتر هواپیما برای سفر شما به صرفه است ؟

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر